NEDEN BİLECİK ŞEYH EDEBALİ ÜNİVERSİTESİ?

 

Sevgili aday öğrencilerimiz;

Uzun ve yorucu bir hazırlık süreci ve sınav maratonunun ardından hayatınızın önemli kararlarından birini vermek üzeresiniz. Sizi ve ailelerinizi bu süreçte gösterdiğiniz gayret nedeniyle kutluyorum. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi olarak yeni eğitim döneminde sizleri aramızda görmekten büyük mutluluk duyacağız.

Bugün 15 binin üzerinde öğrencimiz ve yaklaşık 1000 akademik ve idari çalışanımızla büyük bir aile olan üniversitemiz, bilim, kültür ve sanatın aynı çatı altında buluştuğu çağdaş bir eğitim merkezi durumunda. Modern dersliklerimiz, çağın gereklerini sunan gelişmiş laboratuvarlarımız, öğrencilerimize bilginin kapılarını sonuna kadar açan geniş kütüphanemiz, Turuncu Bayrak’lı engelsiz kampüsümüz ve belki de hepsinden daha önemlisi yetkin akademisyen kadromuz ve öğrenci merkezli eğitim anlayışımızla, etkin yüksek öğretimin gereklerini sizlere sunuyoruz. Tüm bunlarla birlikte, Marmara Bölgesi’nin en özel kültürel ve coğrafi noktalarından biri olan Bilecik’te, misafirperver Bilecik halkıyla birlikte, güven ve huzur içinde bir üniversite hayatı yaşamanız için sizleri bekliyoruz.

Sizin için hazırladığımız aday sayfamızdan üniversitemiz ile ilgili aradığınız tüm bilgilere ulaşabilir, tercih süresi boyunca tüm bölüm ve programlarımızdan hocalarımıza ulaşarak sorularınızı sorabilirsiniz.

Sizi ailemizin bir parçası olarak görmekten büyük mutluluk duyacağız…

Sevgilerimle,

Prof. Dr. İbrahim Taş                           
Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü         

 

En Hızlı Yükselen Devlet Üniversitesi

29 Mayıs 2007 tarihinde 5662 sayılı Kanun’la kurulan 17 üniversiteden biri olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 12 yıllık geçmişinde gösterdiği hızlı gelişimle dikkat çekiyor. YÖK tarafından hazırlanan URAP verilerine göre Türkiye’deki tüm üniversiteler içerisinde ilk 100’de yer alan Üniversitemiz, bir önceki yıla göre 16 basamak birden yükselerek 2018 yılında en hızlı yükselen üniversite olma başarısı göstermiştir. Toplam 8 fakülte, 3 enstitü ve 7 meslek yüksekokulu bulunan Üniversitemizde, 500’ün üzerinde akademik personel görev yapmakta ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla 15 binin üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Adını, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak kabul edilen Ahi şeyhi Şeyh Edebali’den alan Üniversitemiz, başta Bilecik olmak üzere, bölgesine, ülkesine ve tüm insanlığa katkı verme yolunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ulaşım İmkanları

Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik, doğal bir kavşak noktası olarak son derece gelişmiş ulaşım imkanlarına sahip bir ildir. Karayolu üzerinden Bursa, Kütahya ve Adapazarı’na 1.5, Eskişehir’e ise 1 saat uzaklıkta olan Bilecik, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı üzerinden İstanbul ve Ankara’ya 2’şer saat mesafede yer almaktadır. Bilecik merkezine 40 dakika uzaklıktaki Yenişehir Havalimanı üzerinden Türkiye’nin dört bir yanındaki illere ulaşım imkânı bulunan Bilecik, rahat ulaşılabilir konumu ile öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Barınma İmkânları

Bilecik şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren toplam 1916 kişi kapasiteli 2 kız öğrenci yurdu ve toplam 880 kişi kapasiteli 2 erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Ayrıca Pazaryeri ilçesinde 238 öğrenci kapasiteli bir kız yurdu bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçelerde her bütçeye hitap eden çok sayıda özel yurt öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca şehir genelinde çok sayıda stüdyo tipi daire de öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.