Turizm İşletmeciliği

                         

Turizm İşletmeciliği, özellikle kitle ülkemizde turizminin artış göstermesine bağlı olarak turizm endüstrisinin sektöründe kilit rolü rol oynayan bir unsuru haline gelmiştir. Ülkelerin, bölgelerin ve işletmelerin kaliteli hizmet vermesinde için önemli rol oynamaktadır. Bu kapsamda 2014- 2015 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim veren Turizm İşletmeciliği Bölümü, ulusal ve yerel düzeyde hizmet veren turizm işletmeleri için nitelikli personel yetiştirme çabası içerisindedir. Müfredat programında bulunan temel işletmecilik ve turizm alan dersleri başta olmak üzere yoğun bir şekilde İngilizce (haftalık 8saat) ve Almanca (haftada 4 saat)dersleri zorunlu olarak verilmektedir. Bölümde 3 doktor öğretim üyesi, 2 öğretim görevlisi ve 2 araştırma görevlisi görev yapmaktadır. Ayrıca, Yabancı Diller Yüksekokuluna bağlı olan İngilizce ve Almanca öğretim görevlileri müfredatta yer alan dil dersleri için görevlendirilmiştir.
Dört yıl boyunca bu bölümde eğitim gören öğrenciler, isteğe bağlı hazırlık eğitimi alabilmekte, temel teorik derslerle istenilen bilgi düzeyine ulaşırken, aynı zamanda zorunlu staj, Erasmus İspanya stajı ve turizm alan dersleri kapsamında teknik geziler ile sektörle buluşmaktadırlar. Ayrıca, konaklama ve seyahat işletmeleri ile havayolu ulaştırmalarında kullanılan bilgisayar programlarından Fidelio Suite8, Materials Control, Amadeus ve Elektra eğitimlerini alarak sertifika sahibi olma fırsatı yakalamaktadırlar. Böylelikle donanımlı birer turizm uzmanı olmanın ilk adımı atılmaktadır.

Mezunların Çalışma Olanakları

Turizm İşletmeciliği bölümleri, konaklama, yiyecek-içecek, seyahat ve ulaştırma işletmelerinde nitelikli personel yetiştirmek için kurulmuşlardır. Özellikle tüm yönetim kademelerinde görev alabilecek yöneticiler yetiştirmek temel hedeftir. Dolayısıyla bölüm mezunları, oteller, seyahat acentaları, restoranlar ve havayolu ulaştırmaları başta olmak üzere, turizm ile ilgili tüm sektörlerde çalışma imkânı bulmaktadırlar. Ayrıca, bölüm mezunları, A Sınıfı Seyahat Acentesi açmak için tam yetkililerdir.
Turizm İşletmeciliği Bölümü’nden mezun olan öğrenciler, ülkenin ve turizm bölgesinin temsilcisi ve elçisidir.