Neden BŞEÜ?

En Hızlı Yükselen Devlet Üniversitesi

29 Mayıs 2007 tarihinde 5662 sayılı Kanun’la kurulan 17 üniversiteden biri olan Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, 12 yıllık geçmişinde gösterdiği hızlı gelişimle dikkat çekiyor. YÖK tarafından hazırlanan URAP verilerine göre Türkiye’deki tüm üniversiteler içerisinde ilk 100’de yer alan Üniversitemiz, bir önceki yıla göre 16 basamak birden yükselerek 2018 yılında en hızlı yükselen üniversite olma başarısı göstermiştir. Toplam 8 fakülte, 3 enstitü ve 7 meslek yüksekokulu bulunan Üniversitemizde, 500’ün üzerinde akademik personeli görev yapmakta ve 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı itibarıyla 15 binin üzerinde öğrenci eğitim görmektedir. Adını, Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu olarak kabul edilen Ahi şeyhi Şeyh Edebali’den alan Üniversitemiz, başta Bilecik olmak üzere, bölgesine, ülkesine ve tüm insanlığa katkı verme yolunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Ulaşım İmkanları

Marmara Bölgesi’nde yer alan Bilecik, doğal bir kavşak noktası olarak son derece gelişmiş ulaşım imkanlarına sahip bir ildir. Karayolu üzerinden Bursa, Kütahya ve Adapazarı’na 1.5, Eskişehir’e ise 1 saat uzaklıkta olan Bilecik, Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı üzerinden İstanbul ve Ankara’ya 2’şer saat mesafede yer almaktadır. Bilecik merkezine 40 dakika uzaklıktaki Yenişehir Havalimanı üzerinden Türkiye’nin dört bir yanındaki illere havayolu ulaşım imkânı bulunan Bilecik, rahat ulaşılabilir konumu ile öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Barınma İmkânları:

Bilecik şehir merkezinde Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde faaliyet gösteren toplam 1916 kişi kapasiteli 2 kız öğrenci yurdu ve toplam 880 kişi kapasiteli 2 erkek öğrenci yurdu hizmet vermektedir. Ayrıca Pazaryeri ilçesinde 238 öğrenci kapasiteli bir kız yurdu bulunmaktadır. Şehir merkezi ve ilçelerde her bütçeye hitap eden çok sayıda özel yurt öğrencilere hizmet vermektedir. Ayrıca şehir genelinde çok sayıda stüdyo tipi daire de öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.